.Post
İsmail NERİMANOĞLU
29.02.2020 09:36:05

Hayâl kırıklığı

“Benim adayım olsun Adana ne olursa olsun.” diyen kafa bu şehre fazla geliyor. Gelenin gideni mumla arattığı yerde mum da kalmayınca kör körün gözüne parmak sokmaya başladı…

Uzun süredir Adana’da sol zihniyetli yapı büyükşehir belediye başkanı olmamıştı. Yılların birikmiş sorunları ve borçları ile altı gazel bağı vaatlerle ya da slogandan öte geçmeyen sözlerle seçilen adaylar zincirinde kazanan kim olursa olsun kaybeden Adana ve Adanalı oluyor.

Her kış havuz problemi çözüyor bu kentin sakinleri… Birkaç musluk havuzu doldururken birkaç musluk havuzu tahliye etmiyor. Sağanak sağanak, bardaktan boşanırcasına iniyor gökten… Kimin damı, kimin duvarı yıkılıyor.

Önceki Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü Aytaç Durak’ın ve destekçilerinin de desteğini alarak seçime girdiği için hali hazırda olan borçlarını çarşaf çarşaf seremedi… Borçsuz belediye devralmış gibi koltuğuna oturdu. Broşür ve animasyonları ile Adana’yı tanıyamadık! Sonuç?.. Kocaman hayâl kırıklığı.

Kazansaydı Lale Devri mi olurdu, Cumhur İttifakı’nın rüzgârı ile neler olurda bilemeyiz. Kazanan Seyhan Belediye başkanlığı da yapmış olan Zeydan Karalar oldu. Seçilirse nasıl bir belediye devralacağını biliyordu. Kulisler, sözler hazırdır. Mali raporları istemesine gerek var mıydı? Bana göre hayır! Çünkü Seyhan Belediye Başkanıyken Büyükşehir’in borçlanmalarına ve borçlarına vâkıftı.

İşçi çıkışları elbette olacaktı. Demokrasi ile seçilenlerin monarşi düşüncesiyle işçi çıkarmaları kaçınılmazdır. Ben olsam aynısını yaparım. İşçisinden üst yönetimini kendi siyasi partimin insanlarıyla çalışmak isterim. Burada işçi çıkarmayacağını söyleyip meydanlarda arz-ı endam edenlerin lafı güzaflarına kananların nidaları samimi midir, tartışılır.

Değişen yerel yönetim sistemiyle her büyükşehir ya da şehir adayı bütün şehri kucaklamak mecburiyetindedir. Adana da böyledir.

Yeni yerel sistemle gelen ilk belediye başkanı olan Adana Büyükşehir Belediye eski başkanı Sözlü iyi yönetemedi. Milliyetçi çizgiye yakışmayan iş ve söylemleri oldu… İskilipli Atıf Hoca’ya atfettiği söz ülkücüğü ve milliyetçi kimliğine ters düşerken halktan da karşılığını gördü. İş Nasrettin Hoca ile Timur’un fil kıssasına döndü.

Neticede 4 yıl sonra mahalli seçimler var. Son ilk acemilik, ikinci yıl kalfalık, diyerek 3 yıla da ustalık deyip seçim yatırımı için çalışmalarına hız verirse bu da yakışık almaz.

Hülasa Zeydan Karalar 1 yılı geride bırakıyor. Ne yaptı ne yapmadı? Sırası geldiğinde buradan sizlerle paylaşacağız. br2 Böyle bir girizgâhla reverans edelim istedim.

Yazarımızın Önceki Yazıları

Tarih Yazı Başlığı
3.04.2020 16:03:22 Kod Adı: COVİD 19
29.02.2020 09:36:05 Hayâl kırıklığı