.Post
İsmail NERİMANOĞLU
3.04.2020 16:03:22

Kod Adı: COVİD 19


       Yazı içerisinde ara ara geçmişe dönüş (flashback) yapacağız. Aslında bu bir manada zihnimizin masaüstünün ne kadar kalabalık olduğunu da gösterecek.

       COVİD 19, insan denen canlının yazılımına yapılmış bir müdahalenin adı mı yoksa biyolojik silah mı? Ya da bazı insanların yeme kültüründeki değişimle ortaya çıkan hastalığa verilen isim mi? Aslında çok teori var.
       
       Vak’a ortaya ilk çıktığında Çin suçlu aramıştı ve ABD’nin ekonomik savaşına dâhil ettiği biyolojik silah olarak karşımıza çıkardı. Daha sonra balıkçı pazarında bir kadından bulaştığı gündeme oturdu. Sanırım göle çalınan maya tutmamış olacak ki ya tutarsa diye yenilen bir yarasandan sirayet ettiği gündeme düştü. Sonra bir dizi distopya film ve kitapları karıştırıldı…

        La Repubblica’da yer alan habere göre koronavirüsle ilgili çok çarpıcı bir belgesel ortaya çıkıyor. 2015 yılında İtalya’da yayınlanan bu belgeselde Çin’in Wuhan’daki laboratuarında SARS virüsü üzerine gizli çalışmalar yaptığı ortaya konuluyor. Geliştirilmeye çalışılan bu virüsün direk solunum yollarına saldırdığı kaydediliyor.   La Repubblica'da yer alan habere göre; İtalya’da ortaya çıkan ve devlet televizyonu RAI’ye konu olan eski bir belgesel ise Covid-19’un Wuhan’daki laboratuvarda üretilmiş olabileceği iddialarını güçlendirdi. 2015 yılında İtalyan televizyon programı Tgr Leonardo’da yayınlanan belgesel Wuhan Üniversitesi ve Kuzey Carolina Üniversitesi’nin ortak yaptığı çalışmada Çinli bilim adamlarının yarasa ve farelerden bulaşan akciğerlerde büyük tahribata yol açan bir süpervirüs üzerine çalıştıklarını duyurmuştu.ˡ

       Gelinen en son nokta Wuhan şehrinde bir balıkçı kadından bu hastalığın yayıldığına dair haberler…

       Çin, salgını durdurmuş ve hayat normale dönmüş gibi Çin’in dışından gelen bir salgının olmadığını söylüyor. Çin’de hayatın normale döndüğüne dair vurgular yapılıyor. Bundan sonra Çin’e COVİD 19 gelirse bunun Çin kaynaklı olmadığını ifade ediyor. Hâlbuki çıkış yeri Çin… Çin neden böyle bir algı yönetimine gidiyor dersiniz? Bununla alakalı yetkili ağızlardan bir söz ya da fikir duyma imkânınız oldu mu?

       COVİD 19’a dair aşı çalışmalarını birçok ülke yürütüyor. Aşının bulunma ve araştırılmasıyla alâkalı açıklamalar olmasına rağmen ilaç sektörünün baronlarının COVİD 19’la ilgisi veya bulunan aşının üretim, satış ve pazarlama ağının kimin ya da hangi ülkenin elinde olacağı zamanla belli olacak. İlaç baronunu bilemesek de ilişkide olduğu ülkeyi öğrenmiş olacağız! Yer yer laboratuarlarda çok milletli çalışmaların yapıldığını duyuyoruz. Bu da işin bir başka aksi sedası mı dersiniz…

       Nam-ı diğer yeni korona virüsü ki bu şu demek zaten vardı. Teknolojik ifadeyle vürüsün yeni sürümü COVİD 19.

       Yeni korona virüsünden ölenlerin kan grupları, daha çok hangi kan gruplarında görüldüğü ile ilgili yetkili ağızlardan bilgi alma imkânımız olmadı… Bağışıklık sistemi dendi, hijyen dendi, 65 yaş üstü dendi…

       Yeni korona virüsünden öldüğü söylenen insanların hastahaneye giriş gerekçeleri COVİD 19 yani “yeni korona virüsü”. Bu insanların bağışıklık sitemleriyle beraber kronik rahatsızlıklarının olup olmadığı söylenmedi ya da detaylı bilgi verilmedi… Geçmiş salgınlara göre yüzde olarak düşük olmasına rağmen psikolojik etkisi daha yüksek oldu. Ölenlerin hızla duyulması bu arada dünya genelinde ünlü kişilerin kendilerinde COVİD 19 olduğunu açıklaması akıllara “reklamın iyisi-kötüsü olmaz” sözünü getirdi. Bu insanlar diğer insanlara göre daha kısa sürede iyileşmeleri ve ölüm oranının yok denecek kadar az olması, COVİD 19 zenginler üzerinden reklam yapıyor ama fakirlere mi gücü yetiyor, sorusunu akla getirdi.
       Yeni korona virüsten ölenlerin hastahaneye giriş ve kayıtlarındaki durumdan dolayı mı yoksa var olan diğer hastalıklarından dolayı mı öldükleri muamma. Yoksa birileri böyle mi istiyor, diye da akla gelmiyor değil.
       Akranlarına göre Prens Çarls (Prens Charles) bile iyileşiyor. Dünya genelinde ölenlerin ekonomik durumu nedir? Hiç ölen zengin ya da ünlü duydunuz mu, sorusunu sorsak yeridir. Belki üç-beş kişi diyebilirsiniz. Benim ifade etmek istediğim: Zengin sınıfı 5-10 dönümlük malikânelerinde hizmetçileri ve çocuklarıyla ve aile büyükleriyle misal, “evde kal” gibi sloganlarla evde kalarak -bu şartlarda herkes evde kalır- neyin bezirgânlığını yapıyor, bilmek istiyorum. 0,15 Kr. olan maskenin bir anda en az 4 lira olduğu yerde 50’li paketin 200 lira olduğunu da düşününce kendini karantinaya aldığını düşündüğümüzde değil ayran içmeye bardağı, ayranı dahi olmayan fakir ve fakirlik sınırının dahi altında kalan insanların ölmesi kadar doğal ne olabilir, diyebilirsiniz.

       Kuluçka döneminin 14 gün olduğu söylenen ve en az 5 en fazla 7 günde taburcu olan zengin ve ünlüleri hangi kefeye koyacağız?

       Yeni bir dünya düzenine hazır olun. Bir oyunu en iyi bozan Allah’tır. Oyun kuranların oyununu da bozacak olan Allah’tır. İster doğal gelişiminde isterse teorilerden birinin gerçekliği ile de olsa dünya yeni bir sürece giriyor. 500 yıldır Endülüs’te okunmayan ezanın okunması, Avrupa’nın diğer ülkelerinin bazılarında ezan sesinin mescid veya camilerden dışarı verilmesi, ABD meclisinde Kur’an okunması ve diğer dinlerin de orada varlık göstermesi “dinler arası diyalogun” saç ayağı mı diye insan sormadan edemiyor.

       Bekleyip göreceğiz. Allah’tan hayırlısı…

Kaynak:
ˡ http://www.haber7.com/dunya/haber/2956707-2015-yilinda-yayinlanan-belgesel-gunumuze-isik-tuttu-cinliler-yeni-tip-virus-gelistirdi

Yazarımızın Önceki Yazıları

Tarih Yazı Başlığı
19.04.2020 11:18:5 Yazmak yalnız kalmak mıdır?
3.04.2020 16:03:22 Kod Adı: COVİD 19
29.02.2020 09:36:05 Hayâl kırıklığı