Abdullah Doğru’dan 5 Ocak Meydanı’na dokunuş!

Abdullah Doğru’dan 5 Ocak Meydanı’na dokunuş!

Gündem - 11.02.2020

5 Ocak Meydanı ile ilgili tarihi imhaya ilk neşter Adana Milletvekili Abdullah Doğru’dan geldi: Vakıflardan dosyasını isteyeceğim.

AK Parti Adana Milletvekili Abdullah Doğru Sebilürreşadgenel merkezinde gazeteci – yazar Fatih Bayhan ile bir araya geldi. Bayhan’ın geçtiğimiz günlerde Adana 5 Ocak Meydanı ilgili yaptığı sosyal medya paylaşımı hakkında görüş bildiren Doğru, “5 Meydanı’ndaki tarihi dokunun yıkıldığına dair fotoğrafları gördüm. Meydanın bir vakıf eseri olan Kemeraltı Cami'nin medresesinin yıkılarak yapıldığı gerçeği içimizi acıtmıştır. Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden konuyla ilgili dosyayı isteyeceğim. Bu yapının yeniden Adanamızın tarihi dokusuna kazandırılması için elimizden gelen ne varsa yapacağımızdan Adanalılar emin olsun" ifadelerine yer verdi.

Konuyu Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün gündemine taşıyacağını ifade eden ve Sebilürreşad dergisi genel yayın yönetmeni FatihBayhan’a bir tarihçi olarak konuyu gündeme getirdiği için teşekkür eden Abdullah Doğru, “Adana’da tarihin imha edilmesi dönemi bitmiştir. Cafer Paşa Cami ile nasıl bir adım attıysak Kemeraltı Cami ile ilgili de adım atarız” dedi.

Adana kent tarihi dokusu yeniden canlandırma çalışmaları sürerken, gazeteci – yazar Fatih Bayhan sosyal medya hesabından 5 Ocak Meydanı ilgili tarihi bir fotoğraf geçtiğimiz günlerde yayımlamıştı. Bayhan'ın yayınladığı fotoğraf görenleri hayrete de düşürmüştü.

Fotoğrafta tarihi meydanın daha önceden Kemeraltı Cami'ne ait medresesinin yıkılarak yapıldığı görülüyor. Bayhan, bugünkü ve eski halini yan yana paylaştığı fotoğrafta, “Adana tarihini yeniden ihya çalışmaları bu fotoğraftaki medresesinin yapımıyla başlatılmalıdır. Kemeraltı Cami, külliyesine kavuşturulmalıdır” ifadesini kullanmıştı.

Adanapostasi.com

İLGİLİ HABER: 5 Ocak Meydanında eskiden ne vardı?

Facebookta Paylaş
 
Önceki Yorumlar