Adana’da korona virüs var iddialarına operasyon!

Adana’da korona virüs var iddialarına operasyon!

Haber-Analiz - 19.03.2020

Koronavirüs salgını ülkemizi ve dünyayı tehdit ederken emniyet güçleri bir yandan da asılsız iddiaları yayan ve yaratılmaya çalışan olumsuz algıların peşine düşerek operasyonlar gerçekleştirdi. 
Adana’nın Ceyhan ilçesinde 37 yaşındaki L.S. isimli bir kadın sosyal medya üzerinden halkı galeyana getirdiği iddiasıyla Jandarma ekiplerince gözaltına alındı. İstiklal mahallesinde ikamet ettiği belirlenen şüpheli L.S., Ceyhan’da 2 kişide korona virüs olduğuna dair yalan beyanı ile asılsız ve provokatif korona virüs paylaşımı nedeniyle gözaltına alındı.
Adana’da geçtiğimiz günlerde, hastaneden bir vatandaşa “yanlışlıkla gönderilmiş izlenimi” verilen iki ayrı mesajın ekran görüntüsü şehirde gazetecilere ve kimi vatandaşlara gönderildi. 
Sözde Kazım Karabekir Akbudak adlı vatandaşa gönderilen ilk mesajda şu ifadelere yer verilmişti:
 “Daha önce yaptırmış olduğunuz tahlil sonuç taraması sonucu pozitif bulgulara rastlanmıştır. Bugün saat 14.30’da Adana Şehir Hastanesi’nde 1. katta laboratuvar Dr. Selami Durak beyle görüşmeniz gerekmektedir.”
İkinci mesajda ise “Az önce mesaj yanlış mesaj özür dileriz” ifadeleri yer alıyordu.
Bu mesajın görüntüleri Adana’da Whatsapp gruplarında ‘Adana’da da vaka var gizleniyor” şeklinde yayılırken, yetkililer tarafından yapılan açıklamada Dr. Selami Durak isimli bir şahsın Adana Şehir Hastanesi’nde olmadığı ve böyle birinin hiç çalışmadığı bildirildi. Adana Valiliği tarafından yapılan açıklamada ise bu mesajı atan kişinin memur olduğu ve açığa alındığı bilgisine yer verildi.
Öte yandan İçişleri Bakanlığı talimatı ile sosyal medyada asılsız koronavirüs paylaşımı yapanlar hakkında emniyet güçlerince çalışmalar sürecek.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan en son açıklamaya göre, Türkiye’de koronavirüs ölüm vaka sayısı 2 olurken hastaların sayısı da 191’e ulaştı.

Facebookta Paylaş
 
Önceki Yorumlar