Brunson bırakılmazsa dolar yükselir mi?

Brunson bırakılmazsa dolar yükselir mi?

Haber-Analiz - 30.09.2018

2016 yılından bu yana FETÖ ve PKK destekçisi olduğu iddiasıyla tutuklu bulunan ABD'li rahip Brunson'ın durumu piyasalara da yön verecek ABD'li rahip Andrew Brunson'un duruşması 12 Ekim'de gerçekleştirilecek. ABD ile Türkiye'nin arasının bozulmasına neden olan rahip 2016 yılından bu yana FETÖ ve PKK'ya destek olduğu gerekçesiyle tutuklu bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ve Almanya ziyaretleri sonrasında verilen mesajlar ile birlikte dolar hafif gerileme yaşadı.

Hürriyet yazarı Deniz Zeyrek, piyasalardaki iyimserlik ortamını dış devletlerle olumlu gelişmelere bağladı.

İşte o yazı:

25 Temmuz 2018 günü İzmir’de rahip Andrew Brunson’ın duruşması vardı.

ABD Başkanı Donald Trump, öncesinde Ankara’nın isteği ile İsrail’de bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının serbest kalmasını sağlamıştı ve tahliye edilmesini beklediği Brunson’ın ABD’ye götürsün diye İzmir Adnan Menderes Havaalanı’nda bir uçak bekletiyordu. Ancak tahliye yerine “ev hapsi” kararı çıktı. Açıklamalar gerginleşti, ilişkiler gerildi ve o gün 4.84 olan dolar kuru, bir ara 6.5’e kadar yükseldi.

13 Eylül 2018 günü, Merkez Bankası faizleri 6.25 oranında arttırdığında 1 dolar, 6.4 Türk Lirası’na karşılık geliyordu. Faiz artışının etkisi ile o rakam 6.05’e düştü. Ancak, sonraki 10 günde 1 doların değeri yeniden 6.30 TL’ye kadar ulaştı.

24 Eylül 2018 günü, Wall Street Journal gazetesinde yayınlanan bir haber, Merkez Bankası’nın 6.25’lik faiz artışından daha etkili oldu. O haberin yarattığı rüzgâra Cumhurbaşkanı’nın New York ve Almanya seyahatlerinin ve o seyahatlerdeki mesajlarının etkisi de eklenince Türk Lirası dolar karşısında istikrarlı bir şekilde değer kazanmaya başladı. Bu yazıyı kaleme aldığım saatlerde rakam 5.90’a kadar düşmüştü.

Saydığım üç önemli günü dikkate alarak kuru etkileyen faktörlere baktığımızda, rahip Brunson’ın ya da Batı ile ilişkilerin durumunun Merkez Bankası’nın büyük faiz artışlarından daha etkili olduğunu görüyoruz. Bağımsız Türk yargısının kararını ABD’nin arzularına göre belirlemesini beklemek kimsenin haddi değil. Ancak, Brunson bu duruşmada tahliye edilmezse yeni bir gerilime ve sonuçlarına tanık olacağımızı söylemek de zor olmaz. Bu durumu düşününce “Yargımız, yargı mensuplarımız keşke böyle bir siyasi denklemin ortasında kalmasaydı” demeden edemiyor insan.

Facebookta Paylaş
 
Önceki Yorumlar