Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar görevinden alındı!

Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar görevinden alındı!

Siyaset - 26.03.2020

Ceyhan Belediye Başkanı CHP’li Kadir Aydar'ın Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından görevinden el çektirildiği öğrenildi. 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), CHP'li Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar'ın sabıka kaydının bulunması nedeniyle mazbatasını iptal etti.

MAZBATASININ İPTALİCeyhan Belediye Başkanı Aydar "silahlı tehdit" ve "ruhsatsız silah bulundurma" suçlarından yargılandığı mahkemece 20 ay hapse mahkum edildi. Aydar'ın 20 ay kesinleşmiş hapis cezasının bulunması nedeniyle toplanan YSK, konuyu gündemine aldı. YSK, seçilmeye engel sabıka kaydının bulunması nedeniyle Aydar'ın mazbatasının iptaline karar verdi.
Ceyhan Belediyesinin yeni başkanı, Belediye Meclisinde yapılacak seçimle belirlenecek.


DAHA ÖNCE GÜNDEME GELMİŞTİ

Yaklaşık iki hafta önce Sözcü gazetesi yaptığı haberle Kadir Aydar'ın, geçmişte aldığı hapis cezasının kesinleştiği gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındığını iddia etmişti. Bu iddialar üzerine Adana Valiliği, Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar'ın görevden alınmasına dair açıklama yaparak görevinden el çektirilmesiyle ilgili bir işlemin yapılmadığını duyurmuştu:


"Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar’ın görevden alınarak yerine Ceyhan Kaymakamı Dr. Bayram Yılmaz’ın kayyum olarak atanması ile ilgili bazı basın yayın organlarında yer alan haberler üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. İçişleri Bakanlığımız tarafından Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar’ın görevden alınmasına ilişkin herhangi bir işlem yapılmamıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."


CHP’li Kadir Aydar iddialar üzerine yaptığı açıklamada görevinin başında olduğunu belirterek kendi geçmişinde ne olduğunu anlatmıştı:


“Bugün bir mahkeme olmuş da bir ceza almış değilim. Tamamen 13  yıl önce  olmuş bir olaydan dolayı 10 ay  ve 10 ay olan iki ayrı  ceza birleştirilip 20 ay haline getirilip 12 ayın üzerinde olduğu için şahsıma siyasi yasak getirmeye çalışıyorlar. Dosya kapanmış, bitmiş, infazı olmuş, seçime girmişim. 6 ay aday kalmışım, 1 yıl belediye başkanlığı yapmışım. Ceyhan tarihindeki en yüksek oyla seçilen belediye başkanıyım ve bu da birilerini rahatsız etti. Şahsımla ilgili söylenen her şey yalandır. Görevimin başındayım, başında olmaya devam edeceğim.”


"YSK, bu cezaları birleştirmiş ama bunu birleştirmeye yetkisi yok. YSK mahkeme değil. Ben görevimin başındayım. Şu an bir mahkemeden ceza almış değilim, bana siyasi yasak getirmeye çalışıyorlar ama bu bugünün olayı değil. 2013 yılında 10 aylık cezalarım vardı, bunlar infazı olmuş, bitmiş, ortadan kalkmış, seçime girmişim. YSK, bunları birleştirerek 20 aya çeviriyor. Mahkeme birleştirmemiş, YSK mahkeme değil ki bu cezaları birleştirsin, benden bununla ilgili savunma isteyecekler. Ben görevimin başındayım, belediye kayyum da atanmadı. Öyle bir şey yok."


CHP’li Kadir Aydar’ın görevinden el çektirileceği iddialarının büyümesine üzerine CHP’liler Adana’ya ve Ceyhan’a giderek belediye başkanına destek mesajı vermişlerdi. CHP Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ile Seyit Torun Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar’ın yanında olduklarını belirterek ortak basın açıklaması düzenlemişlerdi.


Adanapostasi.com

Facebookta Paylaş
 
Önceki Yorumlar